• Neo

Android TV vs Tizen vs webOS: Który lepszy?

System operacyjny (OS) działa jako interfejs miedzy sprzętem a czescia oprogramowania urzadzenia. Mowiac w skrócie, jest to oprogramowanie, które pozwala uruchamiac inne oprogramowanie na urzadzeniu. Android, iOS, Windows i Mac to niektóre przykłady systemu operacyjnego, musisz juz wiedzieć, ze nasze telefony i komputery działają w tych systemach operacyjnych. Ale czy wiesz, ze nawet telewizory maja własne systemy operacyjne?


Smart TV, jak to nazywamy, jest inteligentniejszy i ma większe możliwości niż telewizja konwencjonalna, a wynika to po prostu z faktu, ze smart TV ma swój własny system operacyjny. Na rynku dostępnych jest kilka systemów operacyjnych TV, takich jak Roku TV, Fire TV, Android TV, Tizen, Firefox OS i WebOS. Ale w tym artykule porównamy systemy operacyjne 3 najlepszych marek telewizorów: Android, Tizen i WebOS.
Android TV vs Tizen vs porównanie webOS


Jak zapewne wiesz, system operacyjny Android należy do Google, a z drugiej strony Tizen i webOS są rodzime odpowiednio dla Samsung i LG . System operacyjny Android jest dostępny w telewizorach Smart TV takich marek jak SONY, Sharp i Philips, natomiast Tizen i webOS są fabrycznie zainstalowane w telewizorach Smart TV odpowiednich marek.

Co więcej, Android i Tizen OS zostały po raz pierwszy opracowane dla smartfonów, podczas gdy webOS został zaprojektowany wyłącznie dla inteligentnych telewizorów. Aby uzyskać więcej informacji o tych systemach operacyjnych i dowiedzieć się, który jest lepszy, zobaczmy zalety i wady poszczególnych systemów operacyjnych.

Interfejs użytkownika (UI)

Interfejs użytkownika, jak wiesz, jest interfejsem między ludźmi a komputerami lub w tym przypadku telewizorami. Ikony, foldery i grafika, które widzimy na ekranie, są częścią interfejsu użytkownika, im gładszy interfejs, tym łatwiej jest wchodzić w interakcje z urządzeniem.

Pod względem interfejsu webOS jest lepszy niż Tizen i Android TV. Ma pasek zadań u dołu ekranu, który zawiera przewijany rząd treści i ikon, który zajmuje minimalną ilość miejsca na ekranie. Zaletą interfejsu WebOS jest to, że jego menu startowe nie zajmuje całego ekranu. Co więcej, graficznie wzbogacone foldery i ikony pomagają łatwo przeglądać zawartość.

Podobnie jak WebOS, Tizen zachował większość miejsca na ekranie pustym, dzięki czemu można łatwo przewijać różne treści podczas oglądania telewizji. Oprócz paska narzędzi na dole, w lewym rogu ekranu znajduje się pole Ostatnie, które dynamicznie zmienia między ostatnio oglądaną treścią a ostatnio używanymi aplikacjami.

W przeciwieństwie do dwóch poprzednich dwóch systemów operacyjnych interfejs w Android TV jest bałaganem, ponieważ nadal zajmuje cały ekran strony głównej, co nie wygląda tak dobrze. Ponadto układ ikon i folderu wygląda na vintage i zajmuje dużo miejsca. Dobrą rzeczą jest jednak to, że można dostosować kolejność działania zawartości na ekranie głównym.

Wsparcie dla aplikacji

Nie trzeba dodawać, że wszystkie trzy systemy TV obsługują wszystkie podstawowe aplikacje do przesyłania strumieniowego, takie jak Netflix, Hulu i YouTube. Kiedy jednak mówimy o inteligentnym telewizorze, pierwszą rzeczą, jaka przychodzi nam na myśl, jest lista obsługiwanych aplikacji. I Android TV jest wyraźnym zwycięzcą w tym segmencie. Android będący produktem Google ma dostęp do tysięcy aplikacji zaprojektowanych specjalnie dla telewizorów Smart TV dostępnych w sklepie Google Play.

Z drugiej strony Tizen i WebOS obsługują aplikacje z lokalnego sklepu z aplikacjami o nazwach odpowiednio Tizen Store i LG Content Store . Liczba aplikacji dostępnych w tych sklepach jest nieznaczna, gdy porównamy je z aplikacjami dostępnymi w Sklepie Play.

Rozpoznawanie głosu

Wszystkie trzy systemy operacyjne TV mają silną funkcję rozpoznawania głosu, Android TV ma wbudowanego Asystenta Google do poleceń głosowych za pomocą pilota telewizora. Możesz jednak użyć na nim Alexy Amazona za pomocą zewnętrznego urządzenia odsłuchowego. Podobnie, Tizen ma wbudowany silnik Bixby, który może rozpoznawać słowa dotyczące zmiany ustawień telewizora i wyszukiwania treści.

Tizen obsługuje także Asystenta Google i Alexę w zakresie rozpoznawania głosu, ale tylko przez głośniki zewnętrzne. Jednak w najnowszych telewizorach LG można używać Alexa, Google Assistance i własnego systemu LG ThinkQ AI do rozpoznawania głosu bez żadnych zewnętrznych urządzeń słuchowych.

Łączność

Możliwość interakcji z innymi inteligentnymi urządzeniami przez Internet jest jedną z najważniejszych cech inteligentnego telewizora. Co więcej, wraz z rozwojem urządzeń Internetu rzeczy (IoT) nasze domy przekształciły się teraz w inteligentne domy i co jest lepsze niż posiadanie inteligentnych telewizorów jako centrum wszystkich urządzeń, tzn. Możesz sterować wszystkimi inteligentnymi urządzeniami za pomocą Smart TV.

Android TV i WebOS korzystają z wbudowanego Asystenta Google do interakcji z innymi urządzeniami inteligentnymi w domu. Z drugiej strony Samsung ma własną platformę IoT znaną jako SmartThings,  która jest fabrycznie zainstalowana w telewizorach Samsung Smart TV. Może kontrolować wszystkie inteligentne urządzenia domowe, takie jak światła, termostaty, czujniki ruchu itp.

Przesyłanie ekranu

Screencasting to funkcja, która pozwala kopiować zawartość odtwarzaną na urządzeniu inteligentnym na duży ekran. Zasadniczo wszystkie inteligentne telewizory mają tę funkcję, jedyną różnicą jest technologia przesyłania, która różni się w zależności od systemu operacyjnego. Na przykład Android TV  ma wbudowaną technologię Chromecast , która umożliwia udostępnianie treści z aplikacji obsługujących Chromecast, takich jak YouTube, Netflix, Zdjęcia Google itp.

Podczas gdy Tizen wykorzystuje technologię SmartThing , abyś mógł wyświetlać swoje ulubione treści na dużym ekranie telewizora . Wszystko, co musisz zrobić, to pobrać aplikację SmartThing na urządzenie inteligentne, z którego chcesz wykonać kopię lustrzaną treści, a potem możesz zacząć. Z kolei WebOS korzysta z natywnej funkcji SmartShare, która pozwala oglądać wszystkie treści multimedialne na ekranie telewizora.

Popularność

Telewizory inteligentne zyskują coraz większą popularność wśród ludzi na całym świecie. Do tego stopnia, że ​​spośród wszystkich telewizorów sprzedanych w 2018 r. Telewizory inteligentne miały 67% udziału. Według statystyk w ubiegłym roku sprzedano 157 milionów inteligentnych telewizorów, z czego 21% działało na systemie operacyjnym Tizen. Następnie WebOS na poziomie 12% i Android TV na poziomie 10% . Oznacza to, że Tizen jest najpopularniejszym systemem operacyjnym TV, przynajmniej te, które mówią. Możesz przeczytać więcej o tym samym tutaj .

Wniosek


Podsumowując porównanie Android TV z Tizen vs webOS, chcielibyśmy powiedzieć, że wszystkie systemy operacyjne są dobre, ale jeśli zapytasz, który z nich jest najlepszy? Według nas WebOS to idealny system operacyjny TV. Chociaż miał pewne wady, ale nadal zapewnia wciągające wrażenia podczas oglądania telewizji dzięki inteligentnym funkcjom. Tizen jest równie dobry jak system operacyjny, ale Android TV wymaga nieco więcej aktualizacji, aby być na szczycie. Jeśli jednak lubisz aplikacje na Androida, możesz zdecydowanie wybrać telewizor z Androidem.

0 views
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now